Футбол
През 1921 г. е учредено спортно дружество „Левски“.
През 1923 г. във Варна е организиран турнир, на който участва и „Левски” (Търнак).
През 1928 г. „Левски“ (Търнак) става първият отбор околийски първенец.
През 1935 г. спортният клуб е преименуван на „Дунавец“.
През март 1937 г. Врачанска спортна област свиква в Бяла Слатина събрание, на което взима решение за организиране на селски спортни турнири. Това начинание е първо по рода си в България. Предложени са за домакини на тези турнири Еница, Баница, Койнаре и Търнак.
На 3 юли 1938 г. „Дунавец“ играе полуфинал за областен първенец с „БС 23“ (Червен бряг) – 0:4 и остава втори.
През 1939 г. се играе решителна среща за влизане на юношите в „Северната дивизия“ – между отборите на Търнак и Бяла Слатина („Цар Крум“). Юношите на Търнак спечелят срещата с 1:0. Поради липса на средства са картотекирани юношите на „Цар Крум“, като отборът е подсилен с двама от играчите на Търнак – Близнака и Чолака.
На 30 септември 1945 г. са първите срещи в областта за Купата на Червената армия. В Първия кръг играят 5 градски и 27 селски отбора. На полуфинал „Дунавец“ побеждава „Мартин“ (Глава) с 2:1. Финалът е на 2 декември в Търнак. „Дунавец“ побеждава „Ботев“ (Бяла Слатина) с 5:2 и печелят правото да представят областта на заключителната част на турнира.
През 1946 г. Търнак е околийски първенец
През 1953 г. е открит стадиона в Търнак с футболен мач с отбора на Габаре на Празника на физкултурата.
През 90-те години отборът е преименуван на „Фарма”, който влиза в елитната регионална група и от там стига до зоната.
В различните периоди най-добрите футболисти на „Чавдар” (Б. Слатина) идват от Търнак: Герго Ценов Върбака, д-р Георги Динков, д-р Данко Попов, Никола Райков (Ава), Георги Маринов, Иван Райчинов (Авата), Илия Маринов, Р. Ганчев (Рашето), Ст. Данчев, В. Иванов, Йото Марков, Илко Динков, Т. Даковски.
Волейбол
През 1963 г. Борислав Първанов е назначен за учител в родното си село Търнак и се отдава на спортна дейност. Без да има понятие от волейбол, започва да тренира деца от училището.
През 1970 г. волейболистите (момичета и момчета) от Търнак стават окръжни първенци. На следващата година и двата отбора се класират за финалите на републиканското първенство, а момичетата се завръщат с бронзови медали.
През 1973 г. отново се зареждат успехи: победи над отборите на волейболните центрове в Луковит, Бяла Слатина, Враца, ЦСК „Септемврийско знаме” и „Славия” от София и др. Отново двата отбора стигат без особени усилия до финалите, където момичетата нямат загубен нито един гейм.
През 1974 г. момичетата отново са вицешампиони.
През 1975 г. идва голямата изненада. Момичетата се завръщат със златни медали. Четири години подред те са шампиони на селската спартакиада.
Заради тези успехи Търнак неведнъж е домакин на зонални първенства.
Шах
Шахът също е развит в Търнак. Най-известният ни шахматист е Никола Йовински Спиридонов.
Става международен майстор през 1970 г. и гросмайстор през 1979 г. През 1970 г. достига 91-во място в световната ранглиста.
Спиридонов е шампион на България по шахмат през 1969 г. Участва на шахматната олимпиада в Тел Авив през 1964 г., където има 4 победи. По-късно е треньор е по шахмат във Франция.