Където и да си - сърцето и душата ти ще бъдат винаги в тази посока...

История

Районът на Търнак е богат с исторически паметници и останки от стари селища. В цялото землище на селото се издигат повече от двадесет тракийски надгробни могили, които са от бронзовата и желязната епоха. Те показват не само съществуването на тракийски селища през тези епохи, но и земевладелски имения на родовата тракийска аристокрация. Сведения за това дават изобилните находки от римска керамика, глинени лампи, римски монети и др.

За село Търнак има данни, че е съществувало още през турско време. В миналото е било разположено на изток, в местността "Аира". Селището Търнак в местността “Аира” е заварено от турските поробители като войнишко. През българското средновековие войнишки статут са имали села, които са давали на царя войници. Тъй като западно от днешното Търнак минава Островския раннобългарски окоп, се предполага, че селището е основано още в началото на VIII век като селище, което е давало бойци за охрана на Окопа.

През годините Търнак е имал и друго име - Пчелина. Впоследствие селото се измества на запад, по течението на река Гостиля, където се намира и днес.